Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pusťte Romana Smetanu!

22. 05. 2012 19:28:27
Roman Smetana (řidič autobusu z Olomouce, který pomaloval plakáty politických stran tykadly) má být vězněn nejméně do konce července. A ani poté není jeho propuštění na svobodu jisté. Údajně jsou již připravovány právní akty, jež mohou ústit v další tresty za odmítnutí veřejných prací a odmítnutí nástupu do vězení.
řidič autobusu Roman Smetanařidič autobusu Roman Smetana

Nesouhlasím s uvězněním Romana Smetany. Dle mého názoru neprovedl nic tak strašného, společensky škodlivého, aby si za to zasloužil tak tvrdý trest: Podle mne nebyla v úvahu vzata dosavadní bezúhonnost trestaného, soudem vyměřenou škodu poškozené straně navíc uhradil. Zde je tedy ne trestán skutek, či vymáhána škoda, ale je zde lámán charakter a rozmetán život člověka, jeho vůle k protestu, neboť jediné provinění R.S. je neochota podvolit se mašinerii jdoucí s kanonem na vrabce – odmítl veřejné práce, odmítl nástup do vězení za bagatelní čin, odmítl se omluvit poškozené straně.

Podobně zaměřené trestné činy – poškození věci ve veřejném prostoru, jak všichni víme, velmi často z nerozvážnosti páchají děti, náctiletí, ranní adolescenti – to chceme a budeme mladé zavírat do vězení a típat jejich čerstvě probuzenou politickou angažovanost?

Věznění Romana Smetany je dle mého názoru zjevně politicky motivováno. Pokud by hypoteticky spáchal podobný čin, který by neměl politický kontext, byl by takto tvrdě trestán?

Soudní řízení proběhlo dle našeho rozboru nezákonně, neboť do vězení Romana Smetanu poslala zjevně podjatá soudkyně. (Podle občanského soudního řádu platí, že soudci nemohou projednat a rozhodnout věc, pokud se zřetelem na jejich poměr k věci, k účastníkům nebo k jejich zástupcům je tu důvod pochybovat o jejich nepodjatosti.) – Tomu ostatně i odpovídá neúměrná výše trestu.

Roman Smetana svým osobním přístupem své propuštění příliš neulehčuje, nicméně věřím, že není důvodem věznit, z mého pohledu nevinného, člověka jen proto, že se špatně hájí, případně se nehájí vůbec. Nevinný člověk ve vězení, kontroverzní případ politicky motivovaného odsouzení – to by mělo státní správu i justici aktivovat k hledání řešení! Nikoliv dle mého názoru tupě uložit trest na samé hranici sazby za daný přečin (nebo dle jiných názorů i za ní).

Pokud je za protestní malování na plakáty skutečně vězení, pak takovýto právní systém odmítám, protestuji proti němu a nepovažuji jej za legitimní. Není to až tak dávno, za Protektorátu, byl za podobný přečin dokonce až trest smrti – přesto (a právě proto) přece nikdo soudný nemůže považovat tento trest za legitimní!

Prezident republiky obdržel žádost o milost v únoru. Apeluji na kancelář prezidenta i na prezidenta samého, aby se s případem seznámil a propustil nevinného člověka na svobodu bez zbytečných prodlení.

Ministr spravedlnosti Pospíšil podal ve věci R.S. stížnost. R.S. však na jejím základě propuštěn dosud nebyl. Proč již nebylo rozhodnuto? Jaký je důvod průtahů? Proč ministr spravedlnosti a ministerstvo spravedlnosti odmítá zveřejnit text stížnosti? Kde zůstalo právo veřejnosti na otevřené informace? Apeluji na všechny dotčené orgány státní správy, hledejte řešení, budiž nám svatá ústavní norma, že každý má právo na spravedlivý proces! Tento proces zjevně, dle mého poznání, spravedlivý nebyl!

Protest za Romana Smetanu se koná:

27.6.2012 - na mezinárodní den politických vězňů.

Hradčanské náměstí 1, Praha 1

Od 18:00

EDIT:

Právě byl rozhodnutím Nejvyššího soudu Roman Smetana propuštěn na svobodu.

Mám velkou radost. Ruším nahlášenou demonstraci i všechny související protesty.

Autor: Vitezslav Praks | úterý 22.5.2012 19:28 | karma článku: 17.54 | přečteno: 852x


Další články blogera

Vitezslav Praks

Jak dopadla šikanózní žaloba senátora Jirsy proti profesoru Kindlmannovi?

Aktuální informace o kauze Jirsa versus Kindlmann. (V loňském roce jsme vás informovali o kauze senátora Jirsy).

11.8.2016 v 13:56 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 553 | Diskuse

Vitezslav Praks

Komiks Není můj!

Vedle psaní článků jsem se rozhodl malovat pomocí comicscreator.cz komiksy... Tento je věnován našemu ministru financí, novinářskému, zemědělskému a potravinářskému oligarchovi. : )

18.5.2016 v 12:41 | Karma článku: 10.82 | Přečteno: 291 | Diskuse

Vitezslav Praks

Zemřel Václav Bouda, novinář, ochránce Šumavy

Zemřel Václav Bouda, novinář a bloger. Zemřel autor, jehož články jsem na Občanském monitoringu sledoval a citoval je, viz zde. Zemřel obránce Šumavy. Přetiskuji vzpomínku Petra Ješátka na Václava Boudu a stručný profil.

22.4.2016 v 16:19 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 473 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Libor Čermák

Cože? Na tábor s keramickým talířem?

"Ešusy nepotřebujete. Máme talíře", zní jedna hláška z filmu "Pan Tau na pionýrském táboře". Některé letní tábory se tím však i teď inspirují. Domnívám se ale, že právě toto není pro klasické tábory v přírodě ten nejlepší nápad.

17.7.2018 v 5:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 103 |

Václav Dlouhý

A po nás potopa …

V poslední době je to oblíbená politická strategie. Řídí se jí Miloš Zeman, Brusel i Putin. Poslední z jmenovaných však doslova. Alespoň v souvislosti s mnohamiliardovým píár „Mé moderní Rusko „ v podobě fotbalového MS.

16.7.2018 v 20:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 199 | Diskuse

Irena Fuchsová

Rovnoprávnost v masturbaci

Ženy chtějí být rovnoprávné, ale chtějí kratší pracovní úvazky. Chtějí mít rodinu, ale vadí jim domácí práce. Chtějí, aby hymna zohledňovala i ženy, ale například o masturbaci, která je vlastní mužům i ženám, nemluví ony ani muži.

16.7.2018 v 19:04 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 695 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Opuštěná společnost“ od Erika Taberyho

Kniha „Opuštěná společnost“ od Erika Taberyho přináší aktuální, ale přitom nadčasový vhled do současné české politické scény, ale i evropského dění. Předkládá fakta, klade otázky, nutí přemýšlet. Ale závěr si musíte udělat sami.

16.7.2018 v 17:20 | Karma článku: 9.86 | Přečteno: 208 | Diskuse

Václav Poddaný

Svět se zbláznil. Pusťme se

Fotbalové a sportovní šílenství 21. století je až k neuvěření. Polovina lidí na světě žije v absolutní chudobě či jsou chudobou přímo ohroženi a ve sportu se za 1 člověka platí 2.5 miliardy korun a za jeden zápas v boxu 1 miliarda

16.7.2018 v 14:43 | Karma článku: 22.30 | Přečteno: 586 | Diskuse
Počet článků 142 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 838
Pracuji jako IT analytik. Monitoruji legislativu z pohledu občana: www.obcanskymonitoring.cz Hledám spolupráci s dalšími bloggery, abychom společně vytvořili lepší veřejné zpravodajství než je současný infotainment. www.nezpravy.cz Organizuji autorská čtení a veřejné přednášky www.knihovnapruhonice.cz Organizuji výstavy: http://krystalbriliant.wordpress.com/ Propaguji www.podnety.cz jako moderní nástroj komunikace občana s obcí. Jsem zastupitelem v obci Průhonice.
Najdete na iDNES.cz