Zaplatil jsi daně, uhlíři?

24. 08. 2012 15:23:41
Vláda Petra Nečase prosazuje zvýšení daní. Se svým "balíčkem" narazila v senátu, návrh se vrací zpět do poslanecké sněmovny. Návrh bude spojen s hlasováním o důvěře vládě. Hm. že by tedy dvě mouchy jednou ranou?
Už jsi zaplatil daně, uhlíři?Už jsi zaplatil daně, uhlíři?Logo MF ČR

Zvyšovat daně umí každý.

Vládnout ne každý. Zvýšení sazby DPH je vůbec nejjednodušším a nejrychlejším nástrojem daňové politiky.

Byla nesnesitelná lehkost zvyšování DPH jediným důvodem tohoto opatření?

Pro posouzení míry racionality tohoto opatření se podívejme na konkrétní čísla financování českého státu.

Rozpočet ČR za r. 2011

Kompletní data rozpočtu ČR si můžete přečíst (v pravda ne zrovna přehledném formátu) zde.

Mimochodem, Petr Nečas před minulými volbami v roce 2011, spolu s panem exministrem Kocourkem slibovali podporu projektu tzv. "Klikacího rozpočtu". Krásně už tento projekt funguje na úrovni obcí. Podívejte se na financování "své obce". Můžete se podívat na náklady i příjmy v jednotlivých kapitolách i ve vazbě na jednoho občana.

Na úrovni státu tato skvělá věc nefunguje. Pan premiér svůj slib nesplnil a pan ministr Kocourek odešel z vlády kvůli korupční kauze. A i na úrovni obcí tento mocný nástroj funguje jen díky neziskovkám, konkrétním aktivistům, kteří projekt naprogramovali a naplnili daty. Stát v transparentní politice 100% selhává.

Ale zpět k číslům

Byť je budeme dolovat pracněji. Ale dejme si tu práci, stojí za to. Celkové příjmy státního rozpočtu za rok 2011 byly 1.044.000.908 Kč. Výdaje jsou o 135 miliard vyšší. - Ano, je dobré si připomenout, jak hospodaří český stát...

Připomeňme si i to, že zároveň s podáním zákona o státním rozpočtu podal pan ministr financí Kalousek současně i rovnou pozměňovací návrh k němu: přesunutí dvou miliard ze státního rozpočtu na sport.

Ano, nejlépe si člověk povykládá, když polemizuje sám se sebou. - A mimochodem opravdu hezká ukázka koncepční práce na rozpočtu...

A proč vlastně na sport? Ale že se ptám. Máme-li základní znalost o propojení sportu a hazardu (a mafie) v ČR, tak asi i můžeme, jak se říká, spekulovat.

Dobrá, předpokládejme, že zvýšení daní není schválnost

Ale že za ním stojí nějaké racionální důvody. Třeba to, že peníze státní kasa skutečně potřebuje. A skutečně: Oficiálním důvodem zvýšení daní jsou chybějící peníze ve státní kase. Podle M. Kalouska přinese zvýšení DPH až 24 miliard korun. Když si to spočítáme, tak jsou to právě 2,3 procenta příjmů. To není žádné závratné číslo pro odůvodnění daňové změny.

Opravdu je to třeba?

Opravdu kvůli této částce je nutné zvyšovat daně? Nezpůsobí podnikatelům a státní správě jen sama tato změna náklady vyšší než je předpokládaný výběr? Nedala by se tato částka získat či ušetřit jinak? Třeba zpřísněním kontrol? Nebo nápravou absurdit a zjevných dysfunkčností systému, kterým by se ministerstvo financí, pokud by mělo normální vedení, mělo zabývat...

Budu tak drzý, že nabídnu panu ministrovi několik tipů, nad kterými by mohl přemýšlet. Třeba ve svém volném čase, když zrovna nebude nikoho fackovat nebo když nebude popíjet pivo s odborovými předáky.

Živnostníci platí záporné daně

"Výnos z daní živnostníků, tedy z daně z příjmu fyzických osob z přiznání, je záporný. To znamená, že prostředky finanční úřady vracejí. Dobrá polovina daňových přiznání podaných k prvnímu dubnu letošního roku obsahovala negativní povinnost, tedy vratku." Tyto údaje potvrzují i oficiální statistiky MFČR. Netvrdím, že živnostníci platí nízké daně. Tvrdím, že zjevně - někde - v nějaké části systému dochází k ohromným ztrátám. Nepochybně se tedy někde v systému nachází díra. Náhodou? Úmyslně? Ministerstvo to neřeší... Z nedbalosti? Náhodou? Úmyslně?

Kde že se nachází díra? Stačí se zeptat na finančácích, ty paní, co tam pracují, Vám to ihned řeknou. Když jsem se k informacím dostal i já, mohl by mít informaci k dispozici i ministr financí. Na příkladu hospodaření naší obce jsem viděl, že se oproti loňskému roku snížil příjem z této kapitoly oproti loňskému roku 8x... Čím jiným by se MF mělo zabývat než těmito systémovými problémy.

Namísto vysloveně tupého zvyšování daní.

Spekulativní obchod se zlatem není zatížen DPH

Když koupíte svému dítěti knihu, platíte DPH. Když si kupujete léky, abyste přežili do dalšího dne, musíte státu zaplatit DPH. Ovšem, když si chcete koupit investiční zlato, DPH neplatíte.

Vzpomínáte si, jak pan Kalousek řečnil, že je nezbytné sjednotit sazby DPH? (Mimochodem ekonomicky naprosto nesmyslná argumentace: stejně nesmyslná, jako "sjednocovat" a "harmonizovat" ceny zboží v obchodě. Ale to nevadí. Vybavte si jen ten ustaraný výraz - a uvědomte si, že výjimka pro zlato zůstala).

Checht.

Je to zajímavé: v jiných státech světa je obchod se zlatem zatížen DPH, sice mírným, ale je. (A i mírné DPH u tohoto produktu jistě generuje zajímavé hodnoty).

A zajímavá je i skutečnost, že toto není české specifikum: platí v celé EU. Opravdu zajímavé: Jindy tak rozhádaná EU, která se není schopna dohodnout na harmonizaci daní, má u této vyloženě sporné otázky jasno. Matně si vzpomínám na jeden tranparent, který jsem kdysi v TV zahlédl: "Proveďte odluku státu a korporací."

Přesné...

Nevěřím v teorie spiknutí, ale že lidé kooperují a lobbují pro dosažení svých zájmů, je přece zřejmé. A toto je hezká ukázka úspěšného lobbingu.

Neměli bychom lobbovat z druhé strany dvěří?

Jistěže ano.

Vláda "rozpočtové odpovědnosti" ruší daň z dividend

Výplata dividend byla dosud v ČR zdaněna srážkovou daní 15%. Vláda se tuto daň chystá zrušit. Přitom, viz výše, jiné daně naopak zvyšuje. Zcela absurdní logika.

Je samozřejmě jasné, že daň z dividend nemůže a nesmí být nijak vysoká: kvůli našim krásným očím investoři neposílají do ČR své investice. Investují, protože chtějí vydělat. V ostatních státech světa, ale i Evropy jsou dividendy zdaněny 15%-34% v závislosti na zemi a na výši částky... Zrušením této sazby se stane ČR papežštější než papež. Doslova. I v Londýně, i na Wall streetu jsou dividendy zdaněny právě sazbou 15%-34%.

Ministr, který je schopen takovouto absurditu prosadit, skutečně buď musí být nejlepší ministr financí - anebo to znamená, že jsme hlupáci, kteří si nechají všechno líbit a že v naší zemi selhávají kontrolní mechanismy opozice, odborné veřejnosti i nezávislého tisku.

Autor: Vitezslav Praks | pátek 24.8.2012 15:23 | karma článku: 30.15 | přečteno: 2496x

Další články blogera

Vitezslav Praks

Jak dopadla šikanózní žaloba senátora Jirsy proti profesoru Kindlmannovi?

Aktuální informace o kauze Jirsa versus Kindlmann. (V loňském roce jsme vás informovali o kauze senátora Jirsy).

11.8.2016 v 13:56 | Karma článku: 17.78 | Přečteno: 566 | Diskuse

Vitezslav Praks

Komiks Není můj!

Vedle psaní článků jsem se rozhodl malovat pomocí comicscreator.cz komiksy... Tento je věnován našemu ministru financí, novinářskému, zemědělskému a potravinářskému oligarchovi. : )

18.5.2016 v 12:41 | Karma článku: 10.82 | Přečteno: 302 | Diskuse

Vitezslav Praks

Zemřel Václav Bouda, novinář, ochránce Šumavy

Zemřel Václav Bouda, novinář a bloger. Zemřel autor, jehož články jsem na Občanském monitoringu sledoval a citoval je, viz zde. Zemřel obránce Šumavy. Přetiskuji vzpomínku Petra Ješátka na Václava Boudu a stručný profil.

22.4.2016 v 16:19 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 493 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tichý(Bnj)

Řešiči a pohodáři

Jsou lidé, co mají potřebu neustále něco řešit, ať už je to politika, či babské drby. Nebo vztahy. Hlavně vztahy druhých. Řešiči obvykle hned vědí, kde je pravda, kdo je kdo, kdo je s nimi a kdo proti nim.

12.11.2018 v 15:06 | Karma článku: 13.11 | Přečteno: 350 | Diskuse

Eva Sedláková

Chovní a tažní

Ve firmě se jedinci dělí na chovné a tažné. Chovní jsou jedinci najímaní z důvodu známosti, rodinných vztahů. Někdo však také musí makat a vytvářet zisk. Proto zaměstnance rozdělujeme na chovné a tažné.

12.11.2018 v 14:58 | Karma článku: 20.52 | Přečteno: 508 | Diskuse

František Skopal

Popis mechanismu degenerace lidskosti v člověku

Všude chybí velikost ducha a proto všude vládne malost a úzkoprsost rozumu. Proto se rozmáhá rozumové sobectví, egoismus, zištnost, vypočítavost, chladné kalkulování a bezohledný racionalismus.

12.11.2018 v 13:55 | Karma článku: 8.21 | Přečteno: 319 | Diskuse

Karel Ábelovský

Tenkrát v Listopadu

... nějací nepříčetní a hysteričtí sluníčkáři, nás vyhnali na dvůr fabriky, kde se naši milý "soudruzi" marně snažili vysvětlit nám prostým dělníkům i pracující inteligenci, že děti nemohou rozhodovat o tom, kdo bude vládnout.

12.11.2018 v 13:36 | Karma článku: 12.48 | Přečteno: 462 | Diskuse

Helena Vlachová

Propad českého školství

O tom, že se polistopadové školství propadá stále víc a víc, není nejmenších pochyb. Dříve jsme se mohli chlubit tím, že jsme národem Komenského, dnes tomu již ani zbla není.

12.11.2018 v 7:03 | Karma článku: 26.65 | Přečteno: 885 | Diskuse
Počet článků 142 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 840
Pracuji jako IT analytik. Monitoruji legislativu z pohledu občana: www.obcanskymonitoring.cz Hledám spolupráci s dalšími bloggery, abychom společně vytvořili lepší veřejné zpravodajství než je současný infotainment. www.nezpravy.cz Organizuji autorská čtení a veřejné přednášky www.knihovnapruhonice.cz Organizuji výstavy: http://krystalbriliant.wordpress.com/ Propaguji www.podnety.cz jako moderní nástroj komunikace občana s obcí. Jsem zastupitelem v obci Průhonice.

Najdete na iDNES.cz